Közlekedésbiztonsági Ház
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai ajánlásának megszerzésére benyújtott kérelmünket elfogadta. A Tanúsítvány birtokában egyesületünk megvalósíthatja egészségfejlesztési programját nevelési-oktatási intézményekben.
Az intézmény közlekedésbiztonsági, balesetmegelőzési, közlekedési bűn-és áldozattá válási, alkohol- és drogprevenciós tevékenységet végez.
A kifejezetten fiatalok számára kifejlesztett tananyaggal és modern technikai eszközökkel felállított, állandó jellegű nyitva tartással rendelkező közlekedésbiztonsági ház – tudomásunk szerint – Európában jelenleg egyedül Londonban működik.
Célközönség: Fiatalok, jellemzően 7-18 év között, valamint a közlekedésbiztonság szempontjából legveszélyeztetettebb csoportok (a fiatalok után):
1. kerékpárosok
2. motorkerékpárosok
3. kezdő vezetők
A tananyag a korosztályok függvényében változik:
1. csoport: 7-9 évesek
2. csoport: 10-14 évesek
3. csoport: 15-18 évesek
4. csoport: felnőttek
Eszközök, munkamódszerek:
-
szimulátorok (alkohol- és drog prevenciós szimulátorok, eco-driving szimulátor)
-
közlekedés-biztonsági poszter kiállítás
-
közlekedés-biztonsági kisfilm válogatás
-
játékok (koncentrációs szint felmérés, láthatóság, reflex, stb.)
-
önismereti és közlekedési szabályok ismeretének tesztje (kvíz, oktató képek, érdekes szituációk, veszélyes helyzetek, stb.)
-
alkohol és drog hatását bemutató VR –szimulátorok, szemüvegek, akadálypálya
-
felszerelések (védőfelszerelések, kerékpár, motor és tartozékai)
Az összes eszköz közül a legfontosabb és a leghatásosabb a beszélgetés, melyet a résztvevők a ház alkalmazottaival, önkénteseivel töltenek el a feladatok elvégzése során.
VR-technika alkalmazása
A fiatal célközönség fogékonysága a technikai újdonságokra. Az oktatási eszközök fejlődése adta lehetőségek szervezetünk számára is új generációs technikák használatát teszi lehetővé. Több szimulátorunk is a legmodernebb un. Virtuális Valóság (VR) technológiával van felszerelve. Ezáltal a fiatalok élethű körülmények között tapasztalhatják meg a reakcióidő, a „tiszta fej”, a közlekedési morál és a koncentráció elengedhetetlen fontosságát a közlekedésben.
A VAST projekt
A VAST projekt (Virtual reality and real volunteers for Advancing Safer Traffic participation for young people – Virtuális valóság és valós önkéntesek a fiatalok fejlettebb és biztonságosabb Közlekedési részvételért) céljai:
-
A célcsoport minél szélesebb körben történő tájékoztatása
-
Tudatosan közlekedő fiatalok nevelése
-
A fiatalok újszerű / közvetlen / modern megszólítása
-
Széles társadalmi összefogás kialakítása
-
Nemzetközi trendek és folyamatok meghonosítása
A valódi XXI. századi technikával az alábbi tapasztalatokhoz juthatnak a fiatalok:
-
Eddiginél mélyebb tapasztalati élmény a vezetéstechnikai szimulátorok között.
-
A drog/alkohol befolyásoltságot szimuláló eszközt használó, több érzékszervén keresztül megtapasztalja a rossz élményt.
-
Az érzékszervek torzulását szimulálják a hangi-, képi zavarok, valamint az irányítás direkt megváltoztatása.
-
A szimulátornak nem az a célja, hogy hazavezessen – mert minden esetben letartóztatják – de egy mély irányított beszélgetés kezdete tud lenni a szimulációban tapasztalt élmény.
-
A szimulátorban ülő képernyőjét külső monitoron és hangszórón a többi fiatal (résztvevő) is szemlélheti.
Az oktatás
Egy átlagos tréning időtartama 60 – 70 perc (igény és lehetőség szerint lehet több), a résztvevők száma maximum 30-35 fő (1 iskolai osztály), a fiatalok maximum 10-12 fős csoportokban dolgoznak.
A 60 perces tréning menete:
1. Bemutatkozás – Miért vagyunk itt? Miért fontos, amiről beszélni fogunk? – 5 perc
2. Rövid film válogatás – 10 perc
3. Képek és kérdések – hasznos, figyelemfelkeltő, ill. provokatív képek a közlekedésbiztonság témakörében – 10 perc
4. Szimulátorok csoportokban (VR szimulátorok, eco-driving, szemüvegek, stb. – 20 perc
5. Védőfelszerelések + játékok – 10 perc
6. Rövid kvíz, nyereménnyel – 5 perc
7. Összefoglalás, értékelés – 5 perc
Az állandó nyitva tartással rendelkező közlekedésbiztonsági ház előnye az iskolai, utcai, illetve „fesztivál” kampányokkal szemben A HATÉKONYSÁG!
-
A résztvevők mentálisan felkészültebben érkeznek, nem hirtelen lesznek megszólítva
-
Megfelelő idő és eszköz áll rendelkezésre, az oktatási helyszín adta dekoráció és nyugodt környezet hatására hosszabb távon emlékeznek az elhangzottakra, mélyebben rögzül a tudásanyag
-
Az állandó nyitva tartás miatt bármikor visszatérhetnek, tovább vizsgálhatják az őket érintő kérdéseket
-
Az oktatóknak és önkénteseknek nem kell „kitelepülniük” egy helyszínre, nem kell szállítani az eszközöket, minden idejüket a diákokra tudják fordítani így több fiatallal tudnak foglalkozni, nincs elveszett idő
A program lehetőséget kínál arra, hogy a fiatalok az eddigi hasonló célú technikákhoz képest (pl. „részeg szemüveg”) valóságosabb tapasztalatot szerezzenek a szerek okozta befolyásoltság káros hatásairól. A követő beszélgetések alkalmat adnak a fiatalok esetleges rossz attitűdjének befolyásolására, változtatására.
A program kiegészülhet újraélesztési technikák bemutatásával, tanulásával.
A program megvalósításában együttműködő partner a Debreceni Rendőrkapitányság, a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság, a helyi Bűnmegelőzési Tanács tagjai, a Vöröskereszt, valamint szociális és addiktológiai szakemberek, így egy ágazatok közötti együttműködés is megvalósul.
Terveink között szerepel helyi szinten kampányokat is indítani az alkohol és drog okozta közlekedési balesetek által veszélyeztetett fiatalok számára. Erre jó alkalmak lehetnek pl.: a Drogellenes Világnap és az Európai Balesetmentes Est kezdeményezéshez csatlakozás.
Kérdésed van?
Ha bármilyen kérdés merült fel benned írj bátran!